<< Naspäť

Rodina

Obrázky:
zväčšiť

Kupujempridať do albumu

poslať priateľovi

Info:

Stav: Voľný predaj
Číslo položky: 90613
Autor: Vojtech Erdélyi

Cena: 5 900 €

Počet návštev: 1126

Popis:

Rok: 20 - te roky
Technika: olej na plátne
Rozmery: 65 x 55 cm
Značenie: vľavo dole

K dielu je dodaný znalecký posudok z Múzea Jozefa Bokšaya v Užhorode.
Pre vyprofilovanie Erdélyiho individuálneho umeleckého programu do progresívneho typu výtvarného umenia sa stalo určujúcim tematické nadviazanie na tradície domácej ľudovej kultúry, ktoré bolo po štýlovej stránke skultivované poučeniami z európskych umeleckých metropol. Autor vo svojich dielach dokázal upozorniť na vizuálnu podstatu domáceho zakarpatského regiónu, popritom vyzdvihnúť dôležitosť jeho tradícii a prezentovať to takými vyjadrovacími prostriedkami, ktoré boli v symbióze s postulátmi aktuálneho európskeho umenia. Hoci sa inšpiroval impresionizmom, nedostatok duchovného obsahu začal jeho pozornosť obracať k symbolizmu, ktorý mu umožnil vypovedať emócie a zážitky pri pozorovaní námetu. Do krajinárskych, či žánrových obrazov tak vnášal magickú snovú atmosféru. Farbu chápal subjektívne a jeho rukopis sa stal nervným, neobmedzeným ani obrysovou líniou.

 
Zdieľať:

Biografia

Vojtech Erdélyi

(1891-1955)

Dátum narodenia: 25.5.1891
Miesto narodenia: Zahat (Ukrajina)

Vojtech Erdélyi, vlastným menom Adalbert Michajlovič sa narodil 25. mája 1891 v obci Zahať v Iršavskom okrese v Zakarpatskej oblasti, zomrel v roku 1955 v Užhorode.

V rokoch 1911-1916 študoval na Akadémii výtvarných umení v Budapešti, 1922-1926 v Mníchove. Absolvoval študijné pobyty v Paríži a v Taliansku. Hlavne pobyt v Paríži v ňom zanechal pozitívny vplyv impresionizmu. Bol členom Spolku výtvarných umelcov v Bratislave a Užhorode. Vystavoval v Prahe (1929), Košiciach (1934). Tento maliar z Podkarpatskej Rusi - zakladateľ užhorodskej školy maľovania spolu s J. Bokšayom, bol donedávna našou umeleckou históriou v podstate zabudnutým výtvarným zjavom. Dobová kritika pritom kládla jeho maliarstvo druhej polovice dvadsiatych rokov na úroveň Jasuscha a priznávala mu výnimočné miesto v rozmeroch maliarskej moderny Slovenska. Cez farbu a formu vyjadruje svoje pocity. Jeho maľba je farebne vycibrená a má metafyzický obsah. Pátos trudnomyseľného Erdélyiho, s najväčšími témami sa pasujúceho symbolizmu však veľmi skoro utíchol v menej exkluzívnom, expresívne štylizovanom krajinárstve, či v sentimentálne poňatom sociálnom umení. Medzi jeho prvých žiakov patrili aj známi výtvarníci Zakarpatia, ako Kocka, Šoltés, Borecký, či Kaššay. Vojtech Erdélyi patrí medzi najžiadanejších umelcov spomedzi ukrajinských maliarov.
( Z Literatúry: KRAJŇÁK, J.: DARTE A MALIARI „VÝCHODU“. DARTE Aukčná spoločnosť s.r.o. , N.Hrušov 2012, s. 54).

Autorove diela:

Názov diela:

Zátišie

Názov diela:

Rodina

Názov diela:

Dom pri jazere

Názov diela:

Dedina pri rieke