<< Naspäť

Dom pri jazere

Obrázky:
zväčšiť

Kupujempridať do albumu

poslať priateľovi

Info:

Stav: Voľný predaj
Číslo položky: 67190
Autor: Vojtech Erdélyi

Cena: 6 500 €

Počet návštev: 1676

Popis:

Rok:
Technika: olej na plátne
Rozmery: 38,5 x 29,5 cm
Značenie: vľavo dole

Vojtech Erdélyi (pôvodne Hricko, 1891), vedúca osobnosť výtvarného života na Zakarpatskej Ukrajine, viackrát vystavoval s maďarskými umelcami na Slovensku a bol členom tunajších spolkov. Erdélyi mal vplyv na prácu niektorých východoslovenských maliarov mladšej generácie. Ponúkaná olejomaľba „ Dom pri jazere “ je typickou prácou Vojtecha Erdélyiho, ktorý aj ako maliar - krajinár vytvoril niekoľko vynikajúcich prác s touto tématikou, s veľkým zmyslom pre kompozíciu . Je v ňom vidieť zjavnú farebnosť majstra, vyjadrujúcu bohatosť intenzívne zažívanej krásy hlavne v kontrastných farebných partiách práce , dômyselne a typicky dopĺnená zelenomodrou–pastózne nanesená scenériou v pozadí. Dynamickou maľbou s ťahmi širokých štetcov a traktáciou hutných pást dosiahol autor monumentálnosť tvarov a pre Erdélyiho aj typickú vizuálnu pôsobivosť diela ako celku. Sporadické kontúrovanie predmetov tmavomodrou a čiernou farbou prevzal autor počas jeho parížskeho pobytu a poukazuje na silný vplyv umelckých výbojov francúzskej moderny. S prvou výstavou diel Erdélyiho sa náš región zoznámil už v roku 1921, keď spolu s J. Bokšayom zorganizovali vôbec prvú verejnú výstavu diel zakarpatských umelcov, zorganizovanú súčasne v dvoch mestách Berehovo – Košice. Tridsaťročný Erdélyi sa na nej podieľal svojimi siedmimi prácami. Obaja majstri nadviazali širšiu spoluprácu až v roku 1927, kedy spolu založili v Užhorode prvú školu maľovania – ( Publičnaja škola risovanija). ( Pozn. J.K. )

 
Zdieľať:

Biografia

Vojtech Erdélyi

(1891-1955)

Dátum narodenia: 25.5.1891
Miesto narodenia: Zahat (Ukrajina)

Vojtech Erdélyi, vlastným menom Adalbert Michajlovič sa narodil 25. mája 1891 v obci Zahať v Iršavskom okrese v Zakarpatskej oblasti, zomrel v roku 1955 v Užhorode.

V rokoch 1911-1916 študoval na Akadémii výtvarných umení v Budapešti, 1922-1926 v Mníchove. Absolvoval študijné pobyty v Paríži a v Taliansku. Hlavne pobyt v Paríži v ňom zanechal pozitívny vplyv impresionizmu. Bol členom Spolku výtvarných umelcov v Bratislave a Užhorode. Vystavoval v Prahe (1929), Košiciach (1934). Tento maliar z Podkarpatskej Rusi - zakladateľ užhorodskej školy maľovania spolu s J. Bokšayom, bol donedávna našou umeleckou históriou v podstate zabudnutým výtvarným zjavom. Dobová kritika pritom kládla jeho maliarstvo druhej polovice dvadsiatych rokov na úroveň Jasuscha a priznávala mu výnimočné miesto v rozmeroch maliarskej moderny Slovenska. Cez farbu a formu vyjadruje svoje pocity. Jeho maľba je farebne vycibrená a má metafyzický obsah. Pátos trudnomyseľného Erdélyiho, s najväčšími témami sa pasujúceho symbolizmu však veľmi skoro utíchol v menej exkluzívnom, expresívne štylizovanom krajinárstve, či v sentimentálne poňatom sociálnom umení. Medzi jeho prvých žiakov patrili aj známi výtvarníci Zakarpatia, ako Kocka, Šoltés, Borecký, či Kaššay. Vojtech Erdélyi patrí medzi najžiadanejších umelcov spomedzi ukrajinských maliarov.
( Z Literatúry: KRAJŇÁK, J.: DARTE A MALIARI „VÝCHODU“. DARTE Aukčná spoločnosť s.r.o. , N.Hrušov 2012, s. 54).

Autorove diela:

Názov diela:

Zátišie

Názov diela:

Rodina

Názov diela:

Dom pri jazere

Názov diela:

Dedina pri rieke