<< Naspäť

Kompa na Tise

Obrázky:
zväčšiť

Kupujempridať do albumu

poslať priateľovi

Info:

Stav: Voľný predaj
Číslo položky: 99600
Autor: Fedor Fedorovič Manajlo

Cena: 5 950 €

Počet návštev: 290

Popis:

Rok: 1961
Technika: olej na plátne
Rozmery: 89,5 x 89,5 cm
Značenie: vpravo dole

Z formálneho hľadiska uplatňuje Manajlo pri prezentovanej maľbe svojskú techniku voľného, pocitového narábania so štetcom. Formálna stránka predmetného diela poukazuje na zjavné zaradenie jeho autora k nasledovníkom zakarpatskej školy maľovania. Práca zobrazuje konkrétnu časť kompy cez rieku Tisa, na ktorú maliar nazerá subjektívnym pohľadom. Prostredníctvom svojho diela teda komentuje osobné postoje voči aktuálnej skutočnosti. Okrem upriamenia sa na vnútorné dojmy sa čelnými výtvarnými prostriedkami umelcovej koncepcie stali výrazná farba, ktorá stojí za čiastočne preexponovaným charakterom a formácia tvarov vo svojej zúženosti smerujúca k zdôrazneniu psychického náboja maľby.

 
Zdieľať:

Biografia

Fedor Fedorovič Manajlo

(1910-1978)

Dátum narodenia: 19.10.1910
Miesto narodenia: Ivanica (Ukrajina)

Fedor Fedorovič Manajlo sa narodil 19. októbra 1910 v obci Ivanivci, v Mukačevskom okrese v Zakarpatskej oblasti, zomrel v roku 1978 v Užhorode v Zakarpatskej oblasti.

Bol uznávaným maliarom a grafikom štýlu užhorodskej školy maľovania. V rokoch 1928-1934 absolvoval Vysokú školu výtvarného umenia v Prahe. Od roku 1946 bol členom štátneho spolku maliarov Ukrajiny. Jeho tvorba 30-tych a 40-tych rokov sa žánrovo približovala európskemu umeniu (expresionizmus - surrealizmus). V celej jeho tvorbe cítiť národnosť Ukrajiny so špeciálnym zmyslom pre farebnosť. V roku 1977 získal titul Národný umelec Ukrajiny.
( Z Literatúry: KRAJŇÁK, J.: DARTE A MALIARI „VÝCHODU“. DARTE Aukčná spoločnosť s.r.o. , N.Hrušov 2012, s. 150).

Autorove diela:

Názov diela:

Kompa na Tise